Trnavský Jazzyk sa svojím line-upom opäť zaradí na mapu európskych džezových festivalov. Basáčka, poetka, držiteľka troch ocenení Grammy a jedna zo zakladateliek Neo Soulu, Meshell Ndegeocello príde zahrať do Trnavy materiál z jej najnovšieho albumu No More Water: The Gospel of James Baldwin, za ktorý dostala práve najnovšiu sošku Grammy. Vo svojom prejave kombinuje prvky funku, soulu, jazzu, hip-hopu, reggae i rocku. Jej koncert bude plný introspekcie, silných emócii a zážitku z hudby a zvuku samotného.
Zostava:
Meshell Ndegeocello - bass, spev; Christopher Bruce - gitara; Abraham Rounds - bicie; Jake Sherman - organ.
Mladá speváčka a multiinštrumentalistka Sisa Fehér sa ľuďom predstavila už v mnohých polohách a žánroch, od blues, funk, swing, cez hip-hop, elektroniku, až po world music. Minulý rok vydala album mammatus, kde rieši témy dystopickej budúcnosti skrz optimistické predstavy, ktoré sa týmto spôsobom snaží privolať do reality. Hudobne je tento album o trochu experimentálnejší, odkláňa sa od tradičného jazzového zvuku, no aj tak v sebe nesie veľkú dávku nežných melódii a hravých textov. Sisa Fehér dostala za mammatus aj slovenskú cenu ESPRIT za najlepší jazzový album roka 2025.
Zostava:: Sisa Feher - spev, gitara, Vojtěch Procházka - piano, synth, Oskar Török - trúbka, spev, Štěpán Janoušek - trombón, spev, Miloš Klápště - kontrabas, spev, Marek Urbánek - bicie
Niektorí tohto klaviristu a skladateľa pochádzajúceho z Kuby možno poznajú zo sociálnych sietí, jeho latino prerábky známych popových alebo filmových skladieb majú desať tisíce lajkov a zhliadnutí. Avšak nevenuje sa iba virálnym klipom, jeho hra na klavíri je naozaj virtuózna. Jeho najnovší album Coral Way kombinuje kultúrny vplyv latino popu a tradičné žánre latinskoamerickej muziky, teda timba, salsa, bachata, tango alebo reggaeton. Svojím štýlom hry ohúril aj napríklad producenta Quincyho Jonesa, s ktorým hrával až do konca. Môžeme sa tešiť na večer kvalitnej hudby, ktorá bude vhodná nielen na počúvanie, ale aj do tanca.
Zostava:
Alfredo Rodríguez - piano, spev; Michael Olivera - bicie; Yarel Hernandez - bass; Carlos Sarduy - perkusie, dychove nastroje; Alana Sinkey - spev.
VSTUPENKY JANA ANDEVSKÁ & MARTIN VALIHORA
Jana Andevská, speváčka a skladateľka z Trnavy, vystúpi v rámci výnimočného koncertu spolu s uznávaným bubeníkom Martinom Valihorom. Spoločne sa predstavia ako kvartet s Richardom Csinom a Ondrejom Krajnakom, ktorý prinesie originálne prepojenie jazzu, soulu a autorskej hudby. Tešiť sa môžete na večer plný emócií, improvizácie a hudobnej chémie.
Po štvorročnej pauze sa na pódiá vracia jedna z najoceňovanejších slovenských kapiel. Talent Transport prichádza na Trnavský Jazzyk 2025 a ich koncert na Nádvorí je jednou z mála príležitostí, kde si ich môžete tento rok naživo vypočuť. Trio Vladislav "Slnko" Šarišský, Filip Hittrich a Marián Slávka je späť v plnej sile, s novou energiou a materiálom, ktorý ešte len čaká na nahrávanie. Nenechajte si ujsť tento exkluzívny koncertný zážitok a buďte pri tom, keď Talent Transport ukáže, prečo patrí k najzaujímavejším projektom na našej scéne.
Matej Olah je jazzový gitarista pochádzajúci z Trnavy. Absolvoval štúdium na brnenskej JAMU, kde študoval gitaru pod vedením Davida Dorůžku, Viléma Spilku a Matúša Jakabčica. V rámci štúdia absolvoval aj ročnú stáž v španielskej Valencii v rámci programu Erasmus+. Aktívne hráva, vyučuje a komponuje vlastnú hudbu, ktorá je výsledkom jeho doterajších skúseností a štúdií. Na festivale Trnavský Jazzyk vystúpi v triu spoločne s Denisom Čapkovičom na bicie a Matejom Štubniakom na kontrabas.
Na pódium pred Radnicou prichádza tá najlepšia rytmická zábava pre deti, ale nielen pre ne. Bubnová škola Rytmika a ich interaktívna bubnovačka sú pripravené špeciálne pre malých hudobníkov. Pri Rytmike určite nezostanete sedieť, do tohto zážitku sa zapojí každý. Perkusia do ruky, trochu tréningu a ideme na to! Pod vedením skúsených lektorov zistíte, že na bubnovanie stačí len chuť a energia.
Príďte si užiť poriadny hluk, smiech a silu spoločného rytmu. Program je vhodný pre celé rodiny.
Na pódiu pred radnicou zažijete spojenie moderného jazzu, klasickej hudby a tradičného gypsy štýlu. Miloš Biháry & Django Gypsy Jazz Trio prichádzajú na Trnavský Jazzyk predstaviť svoj čerstvý album "Čavoros de Django". Spolu s huslistom Adamom Halasom a bubeníkom Davidom Vokalíkom predstavia originálne aranžmány svetoznámych kompozícií Užite si atmosféru letného jazzového večera na trnavskom korze.
Slovenská speváčka, textárka a skladateľka, ktorá má na svojom konte už šesť štúdiových albumov sa predstaví hneď v pondelok na Trnavskom Jazzyku. Predstaví svoj najnovší album Šťastné dieťa, kde sa odklonila od svojho elektronického zvuku a vrátila sa k akustickým nástrojom.
Jej texty zachytávajú súčasnú spoločnosť skrz obrazy medziľudských vzťahov z pohľadu súčasnej mladej ženy veľmi autentickým a priamym spôsobom.
Tvorbu Katarzie ste mohli aj zachytiť skrz piesne ako Milovať s Hudbou, Samota mi nevadí alebo Tristan a Izolda.
Oskara Töröka sme vždy poznali „len“ ako trubkára v rôznych formáciách s výrazným lídrom, no jeho hra bola neprehliadnuteľná. Rodák z Humenného študoval trúbku na Katovickej hudobnej akadémii, často účinkuje v zahraničí, no objavuje sa často aj na domácich pódiách. Poznáme ho zo spolupráce s Ivou Bittovou či Beatou Hlavenkovou, no svoje majstrovstvo improvizácie využil aj v spolupráci so skladateľom Vladislavom „Slnkom“ Šarišským. Podfarbovanie ambientne ladenými tónmi a dynamicky precítenou improvizáciou ho robí v každom ansámbli jedinečným, preto mu právom patrí miesto na našom festivale.
Hosťkou projektu je Simona Hulejová - mladý talent z Ružomberka. Spolu s Oskarom Törökom sa na pódiu predstaví aj Nikolaj Nikitin, Ľuboš Šrámek, Juraj Griglák a Matheus Jardim, teda celá slovenská jazzová špička, ktorá zaručí silný hudobný zážitok.
Držiteľ piatich ocenení Grammy, americký gitarista Mark Lettieri je jeden z najflexibilnejších hudobníkov súčasnej doby. Okrem účinkovania v hudobných projektoch ako Snarky Puppy alebo Fearless Flyers je známy aj ako štúdiový hráč pre obrovskú škálu umelcov a to napr. Erykah Badu, The Jacksons, Kirk Franklin alebo 50 Cent či Xzibit.
V Trnave sa predstaví so svojím autorským projektom, kvartetom Mark Lettieri Group, s ktorým vydal už sedem albumov, najznámejší z nich Deep: The Baritone Seesions Vol. 2 ukazuje úžasnú variabilitu Lettieriho hry nielen na normálnu elektrickú gitaru, ale aj na baritónovú gitaru.
Pred dvoma rokmi absolvoval kontrabasový virtuóz a multiinštrumentalista Adam Ben Ezra prvú návštevu Trnavy. Teraz sa vracia na Trnavský Jazzyk, berie so sebou kubánskeho bubeníka Michaela Oliveru na večeru, kde sa varí jazz, hip-hop, R&B a elektronika spolu s vplyvmi flamenca a arabskej hudby.
Narodil sa a vyrastal v Tel Avive, ako päťročný sa naučil hrať na husle. Od klasickej hudby prešiel Adam k jazzu, keď vo veku 16 rokov objavil kontrabas. V roku 2008 Adam Ben Ezra prerazil na internete s interpretáciami skladby Michaela Jacksona „Billie Jean“ a námetom z televízneho seriálu Seinfeld. S mnohými miliónmi videní a stovkami tisíc sledovateľov je Adam niečo ako internetová hviezda, ktorá má za sebou aj rozsiahle turné po Európe a USA. Inšpirovaný basgitaristami ako Jaco Pastorius, Stanley Clarke alebo Eddie Gomez, Adam Ben Ezra predefinoval a vdýchol nový život do hry na kontrabas. Jeho unikátny štýl živého loopovania je skvelou zmesou šoumenstva a nástrojovej virtuozity.
Od mladého veku sa radí medzi jazzovú špičku. Jeho prsty na klávesoch – akustických alebo elektronických – vás zavedú na miesta, ktoré si len vy sami viete predstaviť. Jeho tvorba je ovplyvnená nielen jazzom, ale aj elektronickou hudbou s koreňmi vo východnej hudbe a vetvami v tej západnej. Snívajte alebo tancujte, dupkajte si alebo spievajte, určite sa rozhýbete pri hudbe rodáka z Baku, oceňovaného klávesového maestra Isfara Sarabského.
DJ Kinet občianskym menom Rado Tomek sa už štvrťstoročie venuje tanečnej hudbe, ktorá čerpá z jazzu a afrických či tropických hudobných štýlov.
Stojí za kultovým bratislavským klubom Nu Spirit Bar a v Rádiu_FM ho môžete počuť každú nedeľu večer v programe NuSpirit_FM.
Vášnivý milovník hudby, zberateľ, hudobný producent, dj – Beyuz je rodákom z Bratislavy. Jeho vzťah k world music rôznych exotických končín reflektuje ako jeho osobnosť, tak aj jeho hudobný vývoj.
Okrem nespočetných spoluprác s najvýraznejšími menami hip-hopovej scény na Slovensku stojí aj za svojimi inštrumentálnymi sólo projektami, ktoré pravidelne vydáva na vinyloch distribuovaných napr. v Madride, Paríži, Prahe, Viedni alebo v Tokyu.
Poslucháči si ho tiež spájajú s jeho audio konceptom Už Je Dobre, kurátorskými dj setmi, počínajúc Rádiom_FM až po súčasnú letnú dj rezidenciu v bratislavskom Kácéčku, kde každý piatok ľuďom servíruje to najlepšie z najlepšieho.
Adam Kvasnica je programový riaditeľ rádia Piešťany, právnik, ale predovšetkým nadšenec a zberateľ vinylových platní. Jeho hudobný vkus si vybudoval celoživotnou zbierkou platní často raritných a ťažko zohnateľných, často aj pre náročnejších poslucháčov. Jeho selekcia však nie len o vážnej alebo zložitej hudbe, ale aj o veľmi príjemných žánroch ako trip-hop, world music alebo lounge.
Okrem toho je aj jedným z najúspešnejších DJov na online platforme Mixcloud, kde už nabral vyše 105,000 sledovateľov, a jeho mixy počúvajú pravidelne tisícky poslucháčov.
DJ z Trnavy, kt. funguje od roku 1999. Hráva na gramofónoch a začínal ako hip hopový DJ a promoter hip hopových akcii v Trnave ako súčasť zoskupenia Burner Posse. Po niekoľkých rokoch popri svojej srdcovke, ktorou je trueschool a boombap hip hop, začal hrávať aj iné žánre ako Funk, Disco, Lounge & Classic Afro Latin Music.
Má rád dobrú neprevarenú hudbu, ktorá je robená od srdca. Od roku 2007 začal organizovať v Trnave Multižánrové Alternatívne Dance parties (M.A.D. Party) ako odpoveď na klasické diskotéky. Na týchto akciách hráva a mixuje kvalitnú hudbu rôznych žánrov a hudobných štýlov rokov minulých až po súčasnosť.
Vulgar Vegetable je úplne nový experimentálny projekt Olivera Kucharoviča a Martina Molnára. Vytvárajú príjemmé zážitky pre vaše uši kombinovaním chutných jazzových lickov s dunivými bubnami a bujnými syntetizátormi. Ich poslucháči možno nebudú vedieť, čo od nich očakávať, ale to je v poriadku, lebo sa snažia svoju tvorbu osviežiť rôznymi prístupmi. Hudba tohto dua vychádza z užívania si kreatívneho procesu a z hrania na akýkoľvek hudobný nástroj, ktorý im príde pod ruku.
U nás sa predstavia so živým DJským setom, kde zahrajú skladby, ktoré ich inšpirujú a osviežia ich živými nástrojmi.
Alan Bartuš má už od mladého veku niekoľko prestížnych ocenení aj zahraničných a nahratých mnoho skvelých nekonvenčných a kreatívnych albumov aj autorskej tvorby. Jeho najnovší hudobný počin Born In Millennium si zaslúžil okrem iných aj cenu Radio_head Awards 2023 v kategórii Nahrávka roka 2024 - Jazzová hudba. V pondelok v Trnave nám predstaví skladby práve z tohto albumu plného melodickej nápaditosti, harmonickej predstavivosti a rytmického majstrovstva spolu s Pištom Bartušom na kontrabase a Antoniom Cerfedom na bicích.
Tibor Feledi Kairos Quintet charakterizujú energické vystúpenia s intenzívnou súhrou. Moderný jazz s prvkami prog-rocku a synťákovej elektroniky je vyvažovaný akustickými plochami a voľnou improvizáciou. Vysoké nasadenie a konštantá interakcia hudobníkov nenechá poslucháča ľahostajného. Ich hudba nesie rešpekt ku tradícii s vizionárskym postojom.
Aktuálne pripravovaný štúdiový dvojalbum MORE = less je epickou výpravou za hľadaním rovnováhy v materiálnom, prírodnom a duševnom svete.
Na konte majú aj oceňovaný album Common Playgrounds kde pretvorili tradičné slovenské detské pesničky v spojení so súčasným progresívnym jazzom.
Dixielandová kapela z Plzne vznikla za účelom len tak si zahrať na záhradke či na ulici po vzore new-orleanských jazzmanov. Ich interpretácie skladieb desiatych a dvadsiatych rokov minulého storočia ich však rýchlo posunuli na pódia po celom nie len Česku, ale aj Nemecku či pobaltí.
The Dixie Hot Licks spájajú starodávny jazz s moderným dixielandovým zvukom. Inšpiruje ich staršia hudba, no dávajú jej sviežu mladú tvár.
Na Trnavskom jazzyku si budeme môcť tento rok užiť prierez ich tvorby, ktorý zaznamenali na 4 štúdiové albumy.
Slovensko-brnenská kapela sa prezentuje energickou vlastnou tvorbou, ktorá spája jazz, groove, rock a funk do moderného počúvateľného kabátu.O kompozície sa stará najmä basgitarista Oliver Kucharovič, ďalej do tvorby prispievajú vyhratý pianista Jan Baroš a talentovaný gitrarista, Daniel Kéry, študent brnenskej JAMU. Za bicími im kryje chrbát skúsený Viktor Mudrák.
V roku 2019 sa kapela prebojovala do finále súťaže 'Nové tváre Slovenského jazzuNULL, ktorá sa uskutočnila v Bratislave v Slovenskom rozhlase. Po mnohých klubových koncertoch po Česku a Slovensku kapela nahrala svoje debutové album s názvom Impulse, ktorého krst prebehol v Brne v Kabinete Múz. Album dostal nomináciu na cenu Esprit 2022.
Klaun Adyno odišiel zo slávneho cirkusu a dal sa na vlastné chodníčky, aby sa stal hudobným virtuózom. Predstaví nám rôzne žonglérske kúsky, ktoré diváka určite prekvapia svojou kreativitou.
Adrián Ohrádka nám vo svojej hre ukáže komickým spôsobom rôzne hudobné nástroje a svojím interaktívnym humorom vtiahne diváka priamo do deja.
Vhodné pre deti z materských škôl až prvý stupeň základných škôl.
Jeden z najlepších jazzových gitaristov všetkých čias, Mike Stern, príde na dvadsiaty ročník Trnavského Jazzyku aj so svojou hviezdnou kapelou. Mike Stern je známy svojím unikátnym štýlom rozvíjajúcim jazzovú tradíciu. Nezvyčajné frázovanie, ktoré by ste počuli skôr u hráča na saxofóne, inovatívne akordové obraty, zvukový prístup rockera, ale aj emotívne vyjadrenie bluesmana, takto opisujú jeho hudobný rukopis. Počas svojej kariéry vydal 18 štúdiových albumov, za ktoré získal šesť nominácii na cenu Grammy, niekoľko ocenení najlepší gitarista roka od rôznych hudobných časopisov a v roku 2012 mu americký magazín Guitar Player udelil Cenu Certifikovanej Legendy. Okrem svojej autorskej tvorby má za sebou aj spolupráce s velikánmi ako Miles Davis, Jaco Pastorius, Steve Vai alebo Chick Corea.
Spolu s Mikeom Sternom vystúpi aj Leni Stern, jeho žena a taktiež veľmi vážená jazzová gitaristka, vokalistka a hráčka na africký strunový nástroj ngoni, saxofonista Bob Franceschini, s ktorým Mike Stern spolupracoval na posledných piatich albumoch a ktorý nahrával skladby s hudobníkmi ako Marcus Miller, Richard Bona alebo Jennifer Lopez, basgitarista Jimmy Haslip, jeden zo zakladajúcich členov jazz fusion kapely Yellowjackets, ktorý spopularizoval používanie päťstrunovej elektrickej basovej gitary a bubeník Dennis Chambers, známy nielen spoluprácami s Johnom Scofieldom, Carlosom Santanom či Victorom Wootenom, ale aj jeho výrazným štýlom hrania, ktorý sa vyznačuje silnou muzikálnosťou a groovom.
Nezameniteľný hlas s vynikajúcou technikou spevu, prvotriedni hudobníci a piesne vzlietajúce nad tuzemský štandard populárnej hudby. Dan Bárta & Illustratosphere okúzľuje poslucháčov naprieč generáciami i hudobnými žánrmi už viac ako dvadsať rokov! Kapela sa v trnavskom amfiteátri predstaví v klasickej zostave, teda Dan Bárta (spev), Filip Jelínek (klávesy), Robert Balzar (kontrabas, basgitara), Martin Valihora (bicie) a Miroslav Chyška (gitary).
Peter Lipa je najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény. Vytvoril osobitý vokálny prejav s dôrazom na text. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues. Využíva výhodu spevákov, ktorí okrem hudobného materiálu, teda tónov, harmónie a rytmu, môžu publikum osloviť aj textom. Ako prvý spevák na Slovensku uplatňuje v jazzovej hudbe slovenčinu. Vychádza z rytmických možností textu a prenáša ich do hudobného prejavu. V jeho repertoári nájdeme tradicionály, štandardy z oblasti swingu a moderného jazzu. Na koncerte sa predstavia v zostave: Peter Lipa jr. – klavír, Radovan Tariška – saxofón, Michal Šimko – basgitara, Michal Fedor – bicie.
Waking Vision založili v roku 2000 v Bostone na Berklee College of Music gitarista a skladateľ John Shannon a bubeník Martin Valihora. Spájala ich vášeň v hraní improvizovanej hudby so širokým záberom, s veľkou energiu a v spojení s prírodou. Aktuálne sa spojili s basgitarisom Petrom Slavovom, ktorý dopĺňa toto skvelé trio. Svoj debutový album The Ancient Bloom vydali v roku 2001. Nasledovali albumy Into High Selva (2003) a Of the Waking Vision (2007). Aktuálne pracujú na štvrtom albume, ktorý by mal uzrieť svetlo sveta ešte tento rok.
Prednedávnom vydala svoj debutový album Burning Light, ktorý jej produkoval slovensko-kanadský producent Milan André. Na konte má aj viacero úspešných hudobných spoluprác, napr. s českým raperom Pauliem Garandom. Vlastným menom Alžbeta Ferencová, je pôvodom Slovenska a Rómka, čo nielenže neskrýva, ale je na to patrične hrdá: „To, že som Rómka, niektorých ľudí dráždi. Ja som ale na svoj pôvod pyšná. Chcem ísť v stopách mojej prababičky Eleny Lackovej a poukazovať na to, že aj Rómovia môžu byť úspešní.“ Práve jej prababička je prvou Rómkou, ktorá vyštudovala Karlovu univerzitu a napísala prvú rómsku divadelnú hru. Pre Zeu je životnou inšpiráciou a snaží sa ísť v jej ceste. Aj preto sa v textoch venuje sociálnym témam ako rasizmus, postavenie žien v spoločnosti alebo ľudské odcudzenie vo vysoko technologickom svete.
Autorský projekt Igora Ajdžiho Saba, jedného z najvyťaženejších slovenských bubeníkov. Vznikol z túžby spracovať nahromadené hudobné nápady z posledných rokov a z pretlaku tvoriť niečo vlastné popri fungovaní ako sideman. Môžete ho poznať ako bubeníka pre spevákov ako Jana Kirschner, Richard Müller, Sima Magušinová alebo z kultového projektu Sitra Archa. Ajdži Fluid Sympatet je štvorčlenné zoskupenie zložené z Igora Saba (bicie), Valér Miko (klavír), Andrej Urminský (gitara), Michal Šelep (basgitara) a ako špeciálna hosťka vystúpi aj Mila Medveďovska.
Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers: jazz, funk a klasická hudba v dokonalej symbióze. Mladá skupina zoskupená okolo klaviristu Miloša Biháryho si stihla vybudovať už solídne renomé ako jedna z veľkých nádejí slovenskej inštrumentálnej scény, ktorá to dotiahla na veľké pódia a medzinárodné jazz súťaže. V skladbách základnú zostavu jazzového tria Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers obohacuje dychová sekcia a sláčikové kvarteto pod taktovkou Tomáša Köppla.
Kapela získala na súťaži Nové tváre slovenského jazzu 2013 cenu za presvedčivý inštrumentálny výkon. A v roku 2014 sa prezentovala na Bratislavských Jazzových Dňoch na pódiu mladých kapiel. V roku 2017 získala v súťaži Jazz Start Up 2017 cenu Live Performance za najlepšiu interpretáciu a možnosť vystúpenia na popredných jazzových festivaloch. Spoločne tak vytvárajú vlastnú osobitú koncepciu svojich autorských skladieb a symbiózu, medzi klasickou hudbou a jazzovou. Momentálne koncertujú po celom Slovensku a aj v zahraničí.
Československá jazzová kapela pohybujúca sa na poliach žánrov ako jazz, funk, jazz fusion a groove. Ich repertoár tvoria vlastné autorské kompozície od basgitaristu Olivera Kucharoviča, gitaristu a študenta na brnenskej JAMU Daniela Kéryho a vyhratého klaviristu Jana Baroša. Výsledná podoba skladieb by však nebola kompletná bez bubeníka, skúseného svedobežníka, Viktora Mudráka. Minulý rok vydali ich debutový album Impulse, ktorý spája tradíciu, ale aj inováciu. Ich koncerty sú plné nielen technických improvizácii, ale aj príjemných muzikálnych melódii. Debutový album Impulse bol nominovaný na cenu Esprit za najlepší jazzový album roku 2022 a všimli si ho aj na Rádiu Devín, kde im dali priestor v relácii Jazzový klub rádia Devín.
V momentálnej podobe pôsobí košický projekt the Bureau od jesene roku 2022. Autorské skladby, či rôzne kompozície známych jazzových legiend v tradičnom päťčlennom zložení odprezentujú Daniel Hančikovský (trúbka), Radovan Česnek (saxofón), Daniel Tresa (klávesy), Gregor Chalupecký (basa) a Štefan Faško (bicie). Kapela prechádza širokým výberom jazzových žánrov ako post bop, modal jazz, hard bop alebo new jazz, v ktorých sa snažia prepojiť tradíciu s modernými prvkami. The Bureau je čerstvým držiteľom ceny za live performance, ktorú títo hudobníci získali na minuloročnom ročníku súťaže JAZZ StartUp 2022.
Adam Kvasnica je programový riaditeľ rádia Piešťany, právnik, ale predovšetkým nadšenec a zberateľ vinylových platní. Hudba pre neho znamenala veľmi veľa už od skorého detstva. Vo svojom živote si prešiel rôznymi hudobnými žánrami, ktoré počúval vždy naplno a do hĺbky. Začal klasickým a progresívnym rockom a vážnou hudbou, neskôr prešiel k trip-hopu, world music, loungu a hip hopu, ktoré po čase vystriedali rôzne štýly elektronickej produkcie a súčasnej rockovej tvorby, a napokon džez, ktorý mu ukázal úplne nový svet hudby. Na platforme Mixcloud, ktorá slúži ako internetové rádio majú jeho mixy pravidelne tisícky prehratí a nazbieral vyše 103,000 sledovateľov.
Začalo to ako bočný projekt gitaristu Martina Molnára, ktorého zaujímala elektronická hudba, a tak trochu experimentoval a vytvoril zopár takýchto skladieb. Po veľmi pozitívnom ohlase na jeho produkciu sa rozhodol predstúpiť pred ľudí so svojou tvorbou, mohli ste jeho vystúpenia zaregistrovať ako koncept 'live DJ set'. Tentokrát sa budete môcť tešiť na DJ-ské mixovanie hudby, ktoré okorení aj Martinova hra na gitaru, bubeník Marky (Marián Cipár) a jazzový basgitarista Oliver Kucharovič. Dotvoria tak uvoľnenú atmosféru celého setu plného veselých vibrácii.
DJ, producent a promotér z Trnavy, Viktor Drábek, ktorý pravidelne prispieva do lokálnej kultúry práve skrz „klubové“ eventy. Ako DJ hráva prevažne z vinylu a pláva medzi viacerými žánrami ako Hip-Hop, R&B, Funk, Disco, Beats, Trip Hop, Downtempo, House, UK Garage, Grime alebo Dubstep. Djingu a hudobnej produkcii sa venuje už cez 15 rokov a je to nadšenec do mašiniek, technológii a audio gearu. Tiež pôsobí ako koncertný DJ FVCK KVLT a profesne sa venuje vyučovaniu DJingu v hudobnej škole LFO, video produkcii, zvučeniu a sound designu.
Bubnová škola Rytmika vznikla v roku 2003 ako OZ Zvuky cez ruky a už viac ako desať rokov spája ľudí s hudbou. Organizuje workshopy, koncerty i kurzy bubnovania na djembe, cajone, kongách a iných perkusiách. Jej členovia učili vo Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Česku aj vo Fínsku. Podľa Rytmiky je naše telo hudobným nástrojom, ktorý sa dá naladiť v každom veku. Každý má rytmus, čo dokazuje ľudské srdce, dych, chôdza či spánok. Škola svojimi aktivitami prebúdza skryté cítenie hudby v človeku a rozvíja ho. Rytmom tak podporuje komunikáciu, tvorivosť, sebavyjadrenie aj sociálne cítenie.
Predstavenie pre malých zvedavcov o tom, čo všetko ukrýva čarovná hudobná skrinka. Malý tón Tónko, je veľký neposedník, pretože práve prekonáva obdobie dospievania, mení sa mu hlas a neposlúcha tety noty. Píska nosom aj ušami a nechce prestať. Tie sa nahnevajú a odídu z hracej skrinky. Tónkovi bratia tóny, vec vyriešia tak, že ho pošlú odprosiť tety Noty. Tónkovi sa zmení hlas na tón C a dostane aj svoj hudobný nástroj.
Klavirista a skladateľ Tigran Hamasyan spája jazzovú improvizáciu s bohatou folklórnou hudbou jeho rodného Arménska. Je jedným z najvýraznejších „jazz-meets-rock“ klaviristov svojej generácie. Jeho najnovším projektom je druhý sólový album An Ancient Observer. Klavírny virtuóz má vďaka svojej originalite na konte viacero prestížnych ocenení, napríklad z festivalu v Montreux, z jazzovej klavírnej súťaže Thelonious Monk a Echo Award, nazývanej aj Nemecká Grammy. Jedinečný hudobník prekvapuje kombináciami jazzu, elektronických prvkov či folku.
Uznávaný multiinštrumentalista Adam Ben Ezra vdýchol kontrabasu nový život. Jeho hudobné videá majú milióny pozretí a Adam je v internetovom prostredí veľmi známy. Popularita muzikanta však nezostáva iba na webe. Vystupoval v mnohých mestách Európy i USA, zaujímali sa o neho médiá ako BBC, CBS News či Time Magazine. Adam začal hrať na husle v piatich rokoch a na gitaru v deviatich. Odvtedy pridal klavír, klarinet, flautu a najmä kontrabas. Do svojej jedinečnej hudby komponuje prvky jazzu, funku, latino muziky a stredomoria.
Zuzana pochádza z Rimavskej Soboty, vyštudovala Pražské konzervatorium a VŠMU v Bratislave. Autorské projekty speváčky sa pohybujú na pomedzí viacerých žánrov s výraznými prvkami pop-soulu a elektronickej hudby. Jej druhý album Dievča z roku 2018 sa dostal do výberu 50 najlepších albumov roka podľa redakcie Hudba.sk. Speváčka s kapelou vystúpila ako predskokanka Lise Simone a José Jamesovi v Slovenskom rozhlase a Jamesovi Bluntovi v NTC. V roku 2010 sa stala Novou tvárou slovenského jazzu. Do jej najnovšieho audiovizuálneho projektu Fúzie sa zapojili hudobníci z Česka, Maďarska a Slovenska, medzi nimi Dan Bárta, Barbora Mochowa, Jakub König, Lara Abou Hamdan či Gábor Tokár.
Hudobná kritika ho miluje, vychválil ho však aj Bob Dorough, vokalista Milesa Davisa z albumu The Sorcerer. Spevácky talent, hudobný inovátor a najavantgardnejší džezový spevák súčasnosti vystúpi na spoločnom turné s džezmenmi Nikolajom NIkitinom a Ľubošom Šrámekom.
Slovenskí renomovaní hudobníci majú na svojom konte množstvo hudobných kolaborácií s umelcami európskej i medzinárodnej džezovej scény. Za zmienku stojí napríklad ich nedávne vystúpenie s izraelským saxofonistom Shlomim Goldenbergom, či vynikajúcim českým sólistom na trúbku Miroslavom Hloucalom. Tentokrát však saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek spojili svoje sily s džezovým spevákom, ktorý podľa kritiky inšpiruje a vytyčuje cestu iným vokalistom. Koncertná šnúra s JD Walterom však nie je náhodná. Dvojica s ním spolupracovala už na albume Performances Ľuboša Šrámeka, na ktorom Walter naspieval skladbu Man s textom Milana Rúfusa, v anglickom preklade Johna Minahanea. Hudbu k nej zložil Nikolaj Nikitin.
Zoskupenie ponúka fúziu jazzovej hudby a tanečných brazílskych rytmov. Tie zaznejú v podaní špičkového slovenského hráča na basu Štefana Pištu Bartuša a brazílskych hudobníkov z Brazil Jazz Unit. Ich hudba je plná energie, dynamiky a temperamentu.
Hudobná skupina Vlčie maky prezentuje tradičný folklór v jedinečných jazzových úpravách. Zoskupenie vzniklo v roku 2019, kedy vyšiel ich debutový album Podpoľanie. O dva roky neskôr vydali ďalší s názvom Horehronie. Vlčie maky spájajú kvalitných hudobníkov jazzovej scény – Janu Kozákovú z kapely Mukatado, klaviristu a aranžéra Klaudia Kováča so skúsenosťami z big bandu Gustava Broma, Petra Solárika, ktorý hrá na bicích, a kontrabasistu Róberta Ragana, ktorý je zároveň umeleckým riaditeľom hudobného festivalu Percussion summit.
Speváčka, herečka a pedagogička je známa aj ako členka ochotníckeho divadelného súboru Hlavina z Radošiny, pod vedením Stanislava Štepku. Taktiež je stálou hlasovou posilou v acapella vokálnej skupine Close Harmony Friends a speváčkou v big bande Swingless Jazz Ensemble. Na slovenskú jazzovú scénu prichádza aj s vlastným projektom Lenka Gálisová Quartet. Svojou pútavou interpretačnou schopnosťou presvedčila odbornú porotu na súťažnej prehliadke Nové tváre slovenského jazzu 2020, kde získala ocenenie za presvedčivý vokálny výkon. Celú kapelu navyše ocenili za profesionálny kolektívny výkon. Lenka má navyše skúsenosti zo štúdia na Katedre hudby UKF v Nitre, kde bola súčasťou Akademického speváckeho zboru, účinkovala v študentských muzikáloch a stala sa sólistkou v scénickom oratóriu Jazzové pašie vedenom Pavlom Smolíkom.
Miloš Biháry sa počas štúdia na bratislavskom Konzervatóriu viackrát predstavil ako sólista so Symfonickým orchestrom Konzervatória v Slovenskej filharmónii. V roku 2017 účinkoval na záverečnom koncerte festivalu Viva musica! v spolupráci s orchestrom pod vedením dirigenta Braňa Kostku. Sólovo sa predstavil v Teatro Filodrammatici v Miláne v rámci spoločného projektu hudobníkov z krajín Vyšehradskej štvorky. Na pozvanie Petra Dvorského zas vystúpil v Slovenskom inštitúte v Ríme. Popri vážnej hudbe sa zaujíma aj o jazz. Účinkoval v zoskupeniach ako JMJ trio, v hip-hopovej skupine Delikatesa a v pop-funky skupine Chillsband. V roku 2012 založil kapelu Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers, ktorá získala ocenenia na domácich súťažiach a predstavila sa na mnohých hudobných festivaloch, ako napríklad Bratislavské jazzové dni či Radio-Head Awards.
Bubnová škola Rytmika vznikla v roku 2003 ako OZ Zvuky cez ruky a už viac ako desať rokov spája ľudí s hudbou. Organizuje workshopy, koncerty i kurzy bubnovania na djembe, cajone, kongách a iných perkusiách. Jej členovia učili vo Francúzsku, Nemecku, Rakúsku, Česku aj vo Fínsku. Podľa Rytmiky je naše telo hudobným nástrojom, ktorý sa dá naladiť v každom veku. Každý má rytmus, čo dokazuje ľudské srdce, dych, chôdza či spánok. Škola svojimi aktivitami prebúdza skryté cítenie hudby v človeku a rozvíja ho. Rytmom tak podporuje komunikáciu, tvorivosť, sebavyjadrenie aj sociálne cítenie.
Dj Spinhandz - Lukáš Haas je na slovenskej hudobnej scéne viac známy ako Dj Spinhandz. Svoj vzťah ku gramofónom potvrdil na súťažiach technického deejayingu už v prvej dekáde svojej kariéry, keď na česko-slovenských 'battloch' niekoľkokrát stál na stupňoch víťazov. Umenie turntablismu vychádzajúce z hip-hopovej kultúry, keď sa gramofón samplovaním a rôznymi technikami scratchingu a beatjugglingu používa ako hudobný nástroj, predstavil v 2019 aj na Jarných Bratislavských Jazzových dňoch spolu so skupinou General Foxx a slovenským raperom Strapom.
So Strapom na koncertoch a albumoch spolupracuje už 15 rokov.
V našich končinách sa už za legendárnu dá považovať spolupráca s ukrajinským producentom Karaoke Tundrom, pretavená do mixtejpu 'Kačica s hlavou tigra'. Jej pokračovanie 'Leguán s hlavou opice' vyšla v roku 2020 aj na vinyle.
Hudobnou selekciou je mu blízky hip hop, soul, funk, jazz, r&b, grooves & breaks.
Dušan Vančo, tiež známy ako Foolk je producent, skladateľ a umelec. Jeho umelecká púť sa začala niekedy na prelome tisícročí, kedy býval častým návštevníkom klubu Art Jazz Gallery v Piešťanoch, ktorý vlastnil v tom čase jazzový bubeník Dodo Šošoka. Koncerty a fascinujúca atmosféra týchto priestorov v ňom zanechali veľmi silné dojmy, čo sa neskôr prejavilo aj v jeho tvorbe. Jeho výnimočná a kreatívna práca so zvukovými samplami vytvára komplexné mozaiky vkusne doplnené elektronickou hudbou. Má na konte už dva štúdiové albumy a niekoľko EPčiek. Jeho skladby sú hrávané aj v zahraničí, napríklad aj hudobnou žurnalistkou Mary Anne Hobbs. Jeho druhý album „Millions Of“ získal cenu Radio_Head Award v kategórii elektronický album roka 2014.
Začalo to ako bočný projekt gitaristu Martina Molnára, ktorého zaujímala elektronická hudba, a tak trochu experimentoval a vytvoril zopár takýchto skladieb. Po veľmi pozitívnom ohlase na jeho tvorbu sa rozhodol predstúpiť pred ľudí so svojou tvorbou, mohli ste jeho vystúpenia zaregistrovať ako koncept 'live DJ set'. Ľudia sa tentokrát môžu tešiť na DJ-ské mixovanie hudby, a jedno prekvapenie, ktoré okorení jeho happy vibez set.
Martin Žák vyštudoval bábkoherectvo na VŠMU v Bratislave a v roku 2008 založil Divadlo Agapé. Špecializuje sa najmä na tvorbu pre deti a mládež. Okrem toho je dramatoterapeutom v DSS a ZPB Merema v Modre, kde s klientmi zariadenia vytvára predstavenia. Fascinuje ho divadlo ako terapia a verí, že humor a láska sú tie správne hodnoty, ktoré treba vniesť do každého vystúpenia. To sa mu darí aj v predstavení Kapitán Kotvička. Príbeh začína chytaním rýb na lodi. Kapitán objaví starú fľašu, v ktorej sa skrýva správa o tom, že môže nájsť najväčší poklad sveta. Počas 45 minút sa spolu s detskými divákmi vydáva na dobrodružnú plavbu. Na jednotlivých ostrovoch musia splniť rôzne úlohy, ktoré ich nasmerujú až k pokladu. Predstavenie je určené pre všetkých námorníkov od troch do jedenástich rokov.
Adam Bałdych je poľský huslista a skladateľ. Prezývaný aj ako „zázračné dieťa“, svoju kariéru začal už vo svojich 14 rokoch. Veľmi skoro sa uňho prejavil inovátorský prístup ku hre na husle, keď dokázal unikátnym spôsobom skombinovať klasiku so súčasnými postupmi, k čomu mu dopomohol aj jeho improvizačný talent. Tento jeho svojský štýl sa stal inšpiráciou terajšej generácie huslistov. Vyštudoval Akadémiu hudby v Katoviciach.
Svoj talent prezentoval na známych jazzových festivaloch a v koncertných sálach nielen po celej Európe, ale aj v krajinách ako Japonsko, Čína či USA. Počas svojho pôsobenia získal mnoho prestížnych ocenení. Adam Bałdych Quartet je tiež nominovaný vo finále BMW Welt Jazz award.
Tento poľský huslista je uznávaný za jeho kreativitu nie len vo sfére jazzu, ale aj v klasickej hudbe alebo aj pri originálnych interpretáciách populárnej hudby. Pomáhal aj ako štúdiový hráč, ktorý sa zúčastnil pri nahrávaní takmer 20 albumov. Jeho najnovšia tvorba je album z roku 2020 s názvom Clouds, ktorý je jeho šiestym štúdiovým albumom jeho originálnej tvorby. Tento album je Bałdychovou spoluprácou s francúzskym cellistom Vincentom Courtoisom a holandským klaviristom Rogierom Teldermanom.
Andrej Šeban - je slovenský gitarista, skladateľ, hudobný producent a spevák. Andrej Šeban je mnohostranne zameraný gitarista, ktorý ako štúdiový hráč, ale aj ako koncertný hudobník spolupracoval s mnohými domácimi i zahraničnými osobnosťami z rôznych hudobných žánrov (Pavol Hammel, Gábor Presser, Dežo Ursiny, Richard Müller,Peter Lipa, Marika Gombitová, Robo Grigorov atď.). V 90. rokoch viedol vlastnú inštrumentálnu skupinu Ash Band (známu aj pod názvami Esh Band a Andrej Šeban Band), v roku 1996 stál pri zrode sprievodnej skupiny Lipa-Šeban Band. Bol spoluzakladateľom progresívnej rockovej skupiny Free Faces.
Sisa Fehér a Vladko Mikláš - je skladateľské duo tvoriace autorskú hudbu s unikátnym moderným zvukom, ktorý vychádza z ich jazzového backgroundu prepletaného vplyvom slovenskej alternatívy, ktorú je možné spozorovať skrz lyrické texty prihovarájúce sa cez prírodný symbolizmus. Ako album tak aj živé koncerty prenesú poslucháča do samostatného magického sveta opojných minimalistických a sofistikovaných zvukových ploch tvorených hlavne vrstvením melodických gitarových liniek, zvuku basy a Sisiných harmonizovaných melódií. I napriek skutočnosti, že všetky kompozície sú autorské, hovoriace svojim jazykom, dá sa v Barde nájsť istá fiktívna príchuť slovenského folklóru.Narozdiel od albumu, kde sa len striedmo v skladbách objavujú vyprodukované beaty, živé koncerty sprevádza bubeník Petr Nohavica. Sisa Fehér –spev, basa Vladko Mikláš –gitara, spev, Petr Nohavica –bicie
Výnimočné spojenie jazzu a hip hopu v podaní výnimočných hudobníkov, konkrétne:
Radovan Tariška - Dlhodobo etablovaný medzi hudobníckou elitou. V roku 2002 bol hosťom európskeho projektu Europlane Orchestra talianskeho pianistu Roberta Magrisa, ktorý bol zložený z popredných hudobníkov rôznych štátov EÚ („Europlane Orchestra Live feat. Philippe Catherine“). V roku 2002 získal cenu Ladislava Martoníka ako “Jazzman roka“. V duu s Ondrejom Krajňákom vydal CD Elements, ktoré ziskalo nomináciu na hudobnú cenu Aurel ako jazzový album roka.Spolupracoval a hral so špičkovými hudobníkmi z celého sveta: James Morrison, Oliver Kent, Harry Sokal, Brian Charette, Jarek Smietana, Piotr Baron, Janus Muniak a mnohí ďalší.
David Hodek - V roku 2008 založil formáciu David Hodek Quartet a v roku 2009 táto skvelá formácia profesionálnych hudobníkov spečatila svoju prácu debutovým albumom THE FIRST. Ako 12-ročný bol ocenený rakúskou hudobnou kanceláriou prestížnou cenou: Talent roku 2009. V novembri 2012 sa David stal medzinárodným predstaviteľom Zildjian. Počas svojej návštevy v USA v roku 2013 navštívil David mnoho miest a pracoval s mnohými rešpektovanými umelcami, ako sú Ron Affif alebo Bill Saxton.
Aron Hodek - Iba 8-ročný basový gitarista Aron Hodek je fenomenálny hudobník. Aj keď je ešte veľmi mladý, všimlo si ho množstvo profesionálov v hudobnom priemysle. Tento rok je nominovaný v dvoch kategóriách na the SOUND REVOLUTION AWARDS, ktorých vyhodnotenie prebehlo v USA. V tomto roku získal cenu primátora svojho rodného mesta v Komárne na Slovensku.
Eugen Vizváry - klavirista, skladateľ, producent. V roku 2014 vydal svoj prvý sólový album Part 1, s ktorým absolvoval veľké celoslovenské turné. V roku 2016 získal so svojím druhým sólovým albumom Part Two For Jaco cenu Jazzová nahrávka roka. V roku 2019 vydal ďalší autorský album Cimbal súbor Eugena Vizváryho ml. Nokturno 2019. Koncertoval v Carnegie Hall v New Yorku. Spolupracuje s hudobníkmi, akými sú Oskar Rózsa, Martin Valihora, Rytmus, Poogie Bell, Vivian Sessoms a mnohými ďalšími.
Formácia vznikla začiatkom roku 2012. Svojou kvalitou okamžite zaujala jazzových nadšencov. Kapela odohrala rozsiahlu šnúru klubových koncertov a festivalových vystúpení po celej Európe. Quartet získal najvyššiu cenu súťaže 'Young Faces of Slovak Jazz' a zároveň 'cenu za interpretačný výkon' pre lídra quartetu. V roku 2013 vydali debutový album s názvom 'Introducing Lukáš Oravec QuartetNULL, ktorý vyhral cenu ESPRIT 2013 za najlepší slovenský album roku. Lukáš Oravec vyniká jedinečným improvizačným umením a pokračuje v ceste prešlapanej velikánmi jazzovej trúbky v čele s Freddie Hubbardom, Tom Harrelom či Woodie Shaw. Klavirista Ľuboš Šrámek, známy aj ako skladateľ, aranžér a líder európskeho projektu 'East European Artsamble'. Na bicie nástroje len sedemnásťročný Dávid Hodek, zázračný talent, ktorý hrá už od svojich troch rokov. Absolvoval radu spoluprác so svetovou muzikantskou špičkou v Európe i Amerike. Získal množstvo medzinárodných ocenení. Má za sebou niekoľko albumov ako líder či sideman. Quartet dopĺňa žiadaný český kontrabasista Tomáš Baroš. Patrí k najmladším talentovaným kontrabasistom na jazzovej hudobnej scéne. Tomáš Baroš je člen najprogesívnejších jazzových formácií doma a v zahraničí. Všetci členovia L.O.Quartetu sú zároveň členmi Českého Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma.
Peter Adamov rodák zo Žiliny je absolvent žilinského konzervatória, a vyštudoval operný spev na VŠMU. Svoju kariéru odštartoval v súťaži PopStar, ktorú aj vyhral. Ďalším jeho úspechom bolo víťazstvo v televíznej show “Hit storočia” so skladbou „Pieseň o rodnej zemi“.
Ako lektor spevu sa zapojil do charitatívneho projektu “Divé maky”, kde pomáhal rómskym deťom rozvíjať ich talent.
Krátko na to vydal svoj prvý popový album s názvom „Keď“.
Jeho druhý album „Portrait“ bol nominovaný v kategórii “Jazzová hudba 2017 (RadioHead Awards).
Koncom roka 2019 vydal svoj tretí album, ktorý má nádych brazílskej bossanovy a nesie názov BonBon.
Dj Spinhandz - Lukáš Haas je na slovenskej hudobnej scéne viac známy ako Dj Spinhandz. Svoj vzťah ku gramofónom potvrdil na súťažiach technického deejayingu už v prvej dekáde svojej kariery, keď na česko-slovenských 'battloch' niekolkokrát stál na stupňoch víťazov. Umenie turntablismu vychádzajúce z hip-hopovej kultúry, keď sa gramofón samplovaním a rôznymi technikami scratchingu a beatjugglingu používa ako hudobný nástroj, predstavil v 2019 aj na Jarných Bratislavských Jazzových dňoch spolu so skupinou General Foxx a slovenským raperom Strapom.
So Strapom na koncertoch a albumoch spolupracuje 14 rokov.
V našich končinách sa už za legendárnu dá považovať spolupráca s ukrajinským producentom Karaoke Tundrom, pretavená do mixtejpu 'Kačica s hlavou tigra'. Jej pokračovanie 'Leguán s hlavou opice' vyšla minulý rok aj na vinyle.
Hudobnou selekciou je mu blízky hip hop, soul, funk, jazz, r&b, grooves & breaks.
Adam Kvasnica je programový riaditeľ rádia Piešťany, právnik, ale predovšetkým nadšenec a zberateľ vinylových platní. Hudba pre neho znamenala veľmi veľa už od skorého detstva. Vo svojom živote si prešiel rôznymi hudobnými žánrami, ktoré počúval vždy naplno a do hĺbky. Začal klasickým a progresívnym rockom a vážnou hudbou, neskôr prešiel k trip-hopu, world music, loungu a hip hopu, ktoré po čase vystriedali rôzne štýly elektronickej produkcie a súčasnej rockovej tvorby, a napokon džez, ktorý mu ukázal úplne nový svet hudby. Na platforme Mixcloud, ktorá slúži ako internetové rádio majú jeho mixy pravidelne tisícky prehratí a nazbieral vyše 97,000 sledovateľov.
DJ Pufaz - Pufaz je DJom, producentom a milovníkom dobrej hudby v jednej osobe. Ambasádor labelu Humble Grooves najradšej hrá funkové a soulové veci v kombinácii s pravým oldschool hip-hopom a ešte to celé aj dopĺňa samplami. Hraniu sa pritom venuje vyše 20 rokov.
Nezameniteľný hlas s vynikajúcou technikou spevu, prvotriedni hudobníci a piesne vzlietajúce nad tuzemský štandard populárnej hudby ... Dan Bárta & Illustratosphere okúzľuje poslucháča naprieč generáciami i hudobnými žánrami už dvadsať rokov!
Aktuálne skupina predstavuje v obmenené zostave s medzinárodne uznávaným bubeníkom Martinom Valihorom dlho očakávaný piaty album 'Kráska a zvířený prach'.
Dan Bárta - spev; Filip Jelínek - klávesy; Robert Balzar - basa; Martin Valihora - bicie; Miroslav Chyška - gitara
Kristína Mihaľová a Jakub Šedivý patria medzi najvýraznejšie mladé osobnosti slovenskej hudobnej scény. Na Slovensku predskakovali pred svetovými hviezdami ako Stanley Clarke, či Candy Dulfer na najznámejších slovenských jazzových festivaloch. Minulý rok vyhrali súťaž mladých talentov Bratislavských Jazzových Dní a taktiež súťaž Jazz Start Up 2019. Svetová jazzová legenda Dianne Reeves si ich vybrala ako predskokanov jej koncertu v bratislavskom Istropolise. V roku 2017 získali ocenenie Objav roka na súťaži Nové tváre slovenského jazzu. Koncertovali v Paríži, Bruseli a na známom jazzovom festivale v záhradách Lyonu. Boli taktiež nominovaní v ankete Rádia_FM – Radio_Head Awards v kategórii Objav roka 2019, kde získali ocenenie Nadácie Advance Investments.
Bratislava Hot Serenaders je unikátny orchester, ktorý sa pod vedením trubkára Juraja Bartoša už od sezóny 1991/1992 špecializuje na hot-jazzovú hudbu 20. a 30. rokov. Orchester patrí medzi svetovú špičku v autentickej interpretácii jazzovej hudby tohto obdobia, dôkazom sú ocenenia z európskych festivalov, ako aj pozitívne ohlasy a kritiky z celého sveta. V rokoch 2014, 2015, 2016 a 2018 absolvoval tento popredný slovenský jazzový orchester koncertné turné v Spojenom kráľovstve. Najlepšie skladby hot-jazzového repertoire odzneli na viac ako 10 koncertoch v mestách od juhu Anglicka (Exeter, Marlborough, Londýn) cez srdce Británie (Birmingham) až po škótsky Edinburgh a Glasgow. V najbližšej dobe sa orchester chystá vycestovať opäť do Spojeného kráľovstva (júl 2020).
Orchester tvorí pätnásť hudobníkov, dámske vokálne trio Serenaders Sisters a speváci (štýlovo nazývaní “crooneri”) Dodo Kuriľák a Miloš Stančík. Orchester hrá na autentických nástrojoch z 20. rokov, a vystupuje v na mieru ušitých smokingoch a šatách z tohto noblesného obdobia.
Klavír, bicie a basa. Talent Transport na zimomriavky viac nepotrebujú. Kapelu tvorí trio Vladislav “Slnko” Šarišský, Filip Hittrich a Marián Slávka.
Skúsení hudobníci majú za sebou viacročné účinkovanie v niekoľkých známych a úspešných hudobných zoskupeniach ako Hrana, Jana Kirschner, IMT Smile či Sounds Like This. Na naplnenie ich vlastných tvorivých ambícií však dozrel čas až v roku 2014.
Po siedmich rokoch hrania a zbierania nového materiálu, vydali Talent Transport svoj debut a o štyri roky aj druhý album Napospas. Obidve diela sú fúziou jazzu, vážnej hudby a popu, ktorú interne ozančujeme ako “hudbu humánnu”.
Ich tvorba nesie odkaz legiend Mareka Brezovského a Deža Ursinyho, ale napriek tomu sú Talent Transport ťažko uchopiteľní. Originálni v umeleckom aj verbálnom prejave, ktorý vždy nesie dávky miernej (seba) irónie. Čo je však na nich najcennejšie, nechávajú za seba hovoriť predovšetkým svoju hudbu.
Robert Balzar Trio hrá v novom zložení: Vít Křišťan (piano), Robert Balzar (kontrabas) a Kamil Slezák (bicie).
Hudba tohto tria zachytáva nový súčasný zvuk troch skúsených hudobníkov v jednom organickom celku. Väčšinu repertoáru tria tvoria vlastné skladby, alebo úpravy nielen jazzových štandardov.
Zatiaľ posledným počinom RBT bolo vydanie DVD One Day (2016), ktoré bolo nakrútené v lese pri Poličke v koprodukcii s českou televíziou.
Posledné dva albumy Discover Who We Are (2013) a Vuja De (2014) nahralo Trio v New York City, v Sear Sound Studio za asistencie svetoznámeho zvukára Jamesa Farbera, ktorý je podpísaný pod albumy umelcov ako sú Brad Mehldau, Avishai Cohen či John Scofield.
Trio pravidelne vystupuje s vynikajúcim českým spevákom Danom Bártom (11-krát ocenený cenou Anděl v kategórii spevák roku). RBT zatiaľ vydalo šesť autorských albumov a hralo na mnohých zahraničných koncertoch či festivaloch v USA, Anglicku, Turecku, Švédsku, Maďarsku, Belgicku, Nemecku, na Ukrajine, Cypre či v Izraeli.
Nový multi-žánrový projekt trojice muzikantov a producentov. Popredný predstaviteľ súčasnej hudobnej scény, gitarista a skladateľ Michal Bugala tvorí trio s fenomenálnymi mladými hudobníkmi, ktorými sú bubeník David Hodek a basgitarista, klávesista a spevák Richard Csino. Triple Jump reflektuje jedinečný pohľad na tvorbu 21. storočia a koncentruje sa na fúziu viacerých hudobných žánrov.
Michal Bugala (1982), vyštudoval gitaru na Jazzovom Inštitúte Universität fur Musik und darstellende Kunst v Grazi u prof.
Guido Jeszenszky. V rámci štúdia absolvoval workshopy s americkými jazzmanmi (John Abercrombie, Billy Hart, RonMcClure, Jerry Bergonzi).
Člen hudobných skupín FuseJazz, Juraj Griglák Company a “Bass Inferno”, Martin Valihora Group, FunkPunk Project, Oskar Rózsa Partnership Unlimited, Dodo Šošoka Slovak Jazz Quartet (2003-05), Marcel Palonder & Tango Ultimo, Štefan Bartuš & JazzBrothers, Milo Suchomel Sextet, ChillPill Live Band, Finally...
V súčasnej dobe formuje hammond trio s názvom BugoBros/6.Sense Trio spolu s bratom Štefanom a Eugenom Vizvárym, ktoré tento rok vydá svoj debut s hosťami - trúbkármi - Ryan Carniaux, Daniel Noesig a Jeremy Pelt.
Výsledok tvorby alter-ega Gábora Tokára s názvom Ficture je koláž rôznych zdrojov zvuku, od terénnych nahrávok (field recording) až po analógové syntetizátory, pričom treba mať na pamäti, že doslova všetko okolo nás môže byť potenciálnou súčasťou hudby. Manipulácia so zvukom a resamplovanie vlastnoručne nahratého audia zohrávajú v jeho tvorbe veľkú úlohu. Okrem dvoch EP patria medzi Tokárove diela aj rôzne spolupráce ako session hudobník pre kapely, ako hudobný producent a zvukový dizajnér rôznych umeleckých projektov, animácií a spolupráce v širokej škále štýlov.
Adam Kvasnica je programový riaditeľ rádia Piešťany, právnik, ale predovšetkým nadšenec a zberateľ vinylových platní. Hudba pre neho znamenala veľmi veľa už od skorého detstva. Vo svojom živote si prešiel rôznymi hudobnými žánrami, ktoré počúval vždy naplno a do hĺbky. Začal klasickým a progresívnym rockom a vážnou hudbou, neskôr prešiel k trip-hopu, world music, loungu a hip hopu, ktoré po čase vystriedali rôzne štýly elektronickej produkcie a súčasnej rockovej tvorby, a napokon džez, ktorý mu ukázal úplne nový svet hudby. Na platforme Mixcloud, ktorá slúži ako internetové rádio majú jeho mixy pravidelne tisícky prehratí a nazbieral vyše 97,000 sledovateľov.
Mr. Ultrafino je spolutvorca pražskej jazz/funkové DJskej scény a DJ Rádia1. Striktne vinylový hráč, ktorý za gramofónmi zúročuje svoje dlhoročné muzikantské skúsenosti. Svoje sety stavia na selekcii jazzu, funku a soulu zo 60. a 70. rokov kombinované so súčasnou soulovo-elektronickou produkciou. Takisto v nich započujete aj disco, hiphop, latino, reggae a neočekávané raritné kúsky z celého sveta. Je zakladateľom a rezidentom pravidelných klubových akcií, z nich si najväčší ohlas získava jedna z mála jazzových tanečních nocí v Európe Groove Dock (Jazz Dock). Zastihnete ho tiež na sólo akcí Deep, Jazzy&Live na ktorých predstavuje svoju vlastnú hudobnú tvorbu, na soulful house zameranej noci Soul&Sin a multižánrovej párty eStereo, ktorá nadväzuje na stredajšiu reláciu Rádia1, ktorý Mr. Ultrafino spoluvytvára a moderuje.
Dušan Vančo, tiež známy ako Foolk je producent, skladateľ a umelec. Jeho umelecká púť sa začala niekedy na prelome tisícročí, kedy býval častým návštevníkom klubu Art Jazz Gallery v Piešťanoch, ktorý vlastnil v tom čase jazzový bubeník Dodo Šošoka. Koncerty a fascinujúca atmosféra týchto priestorov v ňom zanechali veľmi silné dojmy, čo sa neskôr prejavilo aj v jeho tvorbe. Jeho výnimočná a kreatívna práca so zvukovými samplami vytvára komplexné mozaiky vkusne doplnené elektronickou hudbou. Má na konte už dva štúdiové albumy a niekoľko EPčiek. Jeho skladby sú hrávané aj v zahraničí, napríklad aj hudobnou žurnalistkou Mary Anne Hobbs. Jeho druhý album „Millions Of“ získal cenu Radio_Head Award v kategórii elektronický album roka 2014.
Nový flamengo projekt Bona de la frontera pod taktovkou Richarda Bonu vznikol v Madride v Barcelone. Podnet k nápadu prišiel po vzhliadnutí koncertu muzikanta Paca de Luciu. Nosným motívom projektu úžasného speváka a basgitaristu sa stalo búranie kultúrnych a hudobných hraníc. V projekte Bona de la Frontera sa snúbia africké rytmy s andalúzskymi kompozíciami a spolu tvoria nové flamengo.
Ďalší účinkujúci Antonio Rey, ovenčený mnohými oceneniami, je tiež jedným z najvýraznejších talentov nového flamenga. Médiá z hudobnej brandže ho radia medzi najuznávanejších vo svete. V roku 2007 bol prizvaný Victoriou Abril k spolupráci ako hudobný vedúci jej albumu Olala.
Fats Jazz Band je profesionálny deväťčlenný orchester, ktorý oživuje tradíciu hot-jazzu a swingu 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. Založil ho Ladislav Fančovič, jeden z najlepších súčasných slovenských klaviristov. Orchester hrá pôvodnú hot-jazzovú a swingovú hudbu, ktorá Vás prenesie do iného sveta, rozprúdi vo Vás krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.
Repertoár Fats Jazz Bandu obsahuje najzaujímavejšie kusy z pera legendy amerického jazzu 30-tych a 40-tych rokov 20. storočia, Thomasa 'Fats' Wallera, ktorého meno si orchester prepožičal aj do svojho názvu. Okrem toho Fats Jazz Band interpretuje skladby ďalších významných osobností jazzovej scény tohto obdobia ako boli Louis Armstrong, Teddy Wilson, Lester Young, Billie Holiday, Clarence Williams, Ella Fitzgerald, Tommy Dorsey, Count Basie, Benny Goodman, Gene Krupa a ďalší.
Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Fats Jazz Band prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnou interpretáciou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a to Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Fats Jazz Band.
Členovia Fats Jazz Bandu sú profesionálni slovenskí hudobníci a speváci, ktorí pôsobia v popredných orchestroch a big bandoch ako Slovenská filharmónia, Orchester Slovenského národného divadla, Gustav Brom Big Band, Matúš Jakabčic Big Band či Bratislava Hot Serenaders.
Igor Ochepovsky je skladateľ, hudobný producent a gitarista, ktorého tvorba leží na križovatke východných a západných kultúr. Narodil sa a začal svoju tvorivú činnosť v Rusku, teraz pokračuje v Prahe. Ochepovsky Project založil pred 3 rokmi, pričom hneď prvá platňa I am The Wind vyvolala v jazzovej komunite príjemné pozdvihnutie. Český rozhlas Jazz od tej doby o projekte hovorí ako o 'najväčšom objave posledných rokov'.
Kapela je ojedinelým spojením výborných hudobníkov, a tak si môže dovoliť voľný pohyb medzi žánrami a vo svojej tvorbe využiť to najlepšie z jazzu, neo-soulu, vážnej hudby i groovu. Oproti debutovému albumu sa pridáva aj spev výnimočnej slovenskej speváčky Kristíny Mihaľovej.
Nové EP Take Care of Me skrýva okrem hudobného zážitku ešte jeden osobný odkaz. Ako symbol zrodenia a presunu celej myšlienky projektu do reálneho sveta sú súčasťou obalu 4 semienka. Môžete si ich zasadiť, starať sa o ne a sledovať, čo z tohto počatého 'projektu' časom vyrastie.
Igor Ochepovsky - gitara, kompozícia; Kristína Mihaľová - spev; Honza Aleš - klávesové nástroje; Michal Daněk - bicie nástroje; Ondřej Hauser - basgitara; Petr Kalfus - soprán/tenor saxofón; Miroslav Hloucal - trúbka; Šimon Marek - violončelo
Tibor Feledi Kairos Quintet prezentuje na novom albume originálne kompozície inšpirované tradíciou slovenských detských piesní v netradičnom prepojení so súčasným progresívnym jazzom. Debutový album 'Common Playgrounds' získal cenu 'Jazzový album roka 2018' v ocenení Radio_Head Awards 2018. V hudbe kombinujú groove a jazzové prvky s vplyvmi elektroniky, fusion, post-bopu či voľnej improvizácie, ktorá unáša poslucháča von z exosféry...
Počas detstva sme najviac kreatívni a slobodní. Naša fantázia nepozná hranice. Na spoločných ihriskách zažívame najkrajšie chvíle a dobrodružstvá, ktoré sa však už nezopakujú. A práve to je ich čarom. Sú v tom danom momente našou celou realitou a vnímame pri nich naplno prítomnosť. Všetci sme boli raz deťmi – so všetkým čo k tomu patrí, no väčšina z nás na to často zabúda.
Slovenské detské ľudové piesne, ktorými je album inšpirovaný, obsahujú čiastočky spomienok na toto obdobie. Tie spomienky sa už ale nevracajú v kruhu ale špirále, ovplyvnenej udalosťami zo života, ktorý prišiel po skončení „detstva“. Skladby znázorňujú hravosť a slobodu dieťaťa v nás ale aj zložitosť našich dospelých životov.
Festival vyvrcholí v mestskom amfiteátri 2. 8. 2019 a postará sa oň chlapec s maďarsko-rómskym pôvodom Andreas Varady. Podľa hudobnej ikony Quincyho Jonesa je Andreas jedným z najtalentovanejších hudobníkov na našej planéte. Stálu zostavu jeho hráčov tvorí otec Bandi Varady, ktorý hrá na basgitare, a brat Adrian Varady hrajúci na bicích. Hosťom kapely bude legendárny slovenský saxofonista Radovan Tariška a klavirista Andrej Farkaš.
Stretnutie štyroch hudobníkov s vyzretým a svojským názorom na hudbu, ktorých spája vzájomný rešpekt k individuálnemu hudobnému cíteniu, láska k jazzu, k svojim koreňom, k imprivizácii, k objavovaniu nových možností a vzájomne rezonujúci ľudský rozmer. Na festivale odznie zmes známych jazzových štandardov, energických groovových originálov, vlastných kompozícii, úprav popových piesní a to všetko popretkávané fragmentami ľudových nápevov a detských riekaniek. Ktovie, možno zaznie aj čisto vokálna interpretácia speváčky s použitím loopovacieho zariadenia.
Lucia Lužinská- spev, looper, woodpack; Boris Čellár- gitara, woodpack; Valér Miko -klavír, klávesy; Michal Šelep- bass gitara; Ajdži Sabo- bicie, perkusie