Scroll to top
en sk

Program


29. júl – 2. august 2019

29. júl

Hlavná ulica (Leto na korze)
19.00 h JR&Crew (SK)

Nádvorie – Priestor súčasnej kultúry
20.00 h Ochepovsky Project (RU, CZ, SK)
21.30 h Foolk (SK)

30. júl

Hlavná ulica (Leto na korze)
19.00 h Impaco Trio (SK)

Nádvorie – Priestor súčasnej kultúry
20.00 h Lucia Lužinská a Boris Čellár Quintessence (SK)
21.30 h Jazzyk selectors (SK)

31. júl

Hlavná ulica (Leto na korze)
18.00 h Teater Komika – Klaun hudobníkom (SK)

Nádvorie – Priestor súčasnej kultúry
20.00 h Tibor Feledi Kairos Quintet (SK)
21.30 h DJ Adam Kvasnica (SK)

1. august

Hlavná ulica (Leto na korze)
DUŠKA – Ági Kazai & Štefan Uhriňák (HU, SK)

Nádvorie – Priestor súčasnej kultúry
20.00 h Fats Jazz band (SK)
21.30 h DJ Kinet (SK)

2. august

Hlavná ulica (Leto na korze)
Rytmika (SK)

Mestký amfiteáter
19.00 Andreas Varady quintet (SK)
21.00 Richard Bona and Antonio Rey: Bona de la Frontera (USA, ES, FR)

Účinkujúci

Richard Bona’s Bona de la Frontera featuring Antonio Rey (USA, ES, FR)

This new flamenco project by Richard Bona has already taken place in Madrid and Barcelona. The idea came to him after a concert by Paco de Lucia. We know the leitmotiv of the prodigious bassist and singer: breaking cultural and musical boundaries. With „Bona de la Frontera“ the African rhythms and Andalusian compasses are married for a new flamenco.

Around him: Antonio Rey, exciting heir to the late Paco or Vicente Amigo, has the most prestigious prizes. It is one of the most remarkable talents of the new flamenco guitar and is considered by the specialized media as the most admired in the world. Victoria Abril calls on him in 2007 to be the musical director of his album „Olala“. Mara Rey, Antonio’s sister, dancer and singer, has performed with great flamenco figures. With his amazing track record, his energy, and his technical mastery Pedro Cordoba has become one of the most popular dancers flamenco enthusiasts. Come live the explosive experience of the clash of continents and feelings between Andalusia and Africa.

 

Richard Bona (American) – bassgitara
Antonio Rey Navas (Spanish) – gitara
Mara Rey Navas (Spanish) – spev
Francisco Vega Jimenez alias “Paco” (Spanish) – perkusie
Pedro Cordoba Higueras (Spanish) – tanec
Thomas Potiron (French) – viola

 

Lucia Lužinská a Boris Čellár Quintessence (SK)

„Stretnutie štyroch hudobníkov s vyzretým a svojským názorom na hudbu, ktorých spája vzájomný rešpekt k individuálnemu hudobnému cíteniu, láska k jazzu, k svojim koreňom, k imprivizácii, k objavovaniu nových možností a vzájomne rezonujúci ľudský rozmer. Na festivale odznie zmes známych jazzových štandardov, energických groovových originálov, vlastných kompozícii, úprav popových piesní a to všetko popretkávané fragmentami ľudových nápevov a detských riekaniek. Ktovie, možno zaznie aj čisto vokálna interpretácia speváčky s použitím loopovacieho zariadenia.“

Lucia Lužinskáspev, looper, woodpack
Boris Čellárgitara, woodpack
Valér Mikoklavír, klávesy
Michal Šelepbass gitara
Ajdži Sabo – bicie, perkusie

Fats Jazz Band (SK)

je profesionálny deväťčlenný orchester, ktorý oživuje tradíciu hot-jazzu a swingu 20-tych až 40-tych rokov minulého storočia. Založil ho Ladislav Fančovič, jeden z najlepších súčasných slovenských klaviristov. Orchester hrá pôvodnú hot-jazzovú a swingovú hudbu, ktorá Vás prenesie do iného sveta, rozprúdi vo Vás krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.

Repertoár Fats Jazz Bandu obsahuje najzaujímavejšie kusy z pera legendy amerického jazzu 30-tych a 40-tych rokov 20. storočia, Thomasa „Fats“ Wallera, ktorého meno si orchester prepožičal aj do svojho názvu. Okrem toho Fats Jazz Band interpretuje skladby ďalších významných osobností jazzovej scény tohto obdobia ako boli Louis Armstrong, Teddy Wilson, Lester Young, Billie Holiday, Clarence Williams, Ella Fitzgerald, Tommy Dorsey, Count Basie, Benny Goodman, Gene Krupa a ďalší.

Napriek svojej, dá sa povedať, staromódnosti, zvuk orchestra vyvoláva v ľuďoch niečo nadčasové. Fats Jazz Band prináša starodávne piesne, ktoré svojou spontánnou interpretáciou prenáša do súčasnosti. Práve spontánnosť dala hudbe tohto obdobia svoje kúzlo, a to Vám bezpochyby prinesie do prítomnosti práve Fats Jazz Band.

Členovia Fats Jazz Bandu sú profesionálni slovenskí hudobníci a speváci, ktorí pôsobia v popredných orchestroch a big bandoch ako Slovenská filharmónia, Orchester Slovenského národného divadla, Gustav Brom Big Band, Matúš Jakabčic Big Band či Bratislava Hot Serenaders.

Ladislav Fančovičklavír, alt / tenor / baritón saxofón, aranžmány, bandleader
Ľubomír Kamenskýtrúbka, kornet
Branislav Beloridpozauna, klapkový trombón
Pavol Hoďa klarinet, alt / tenor saxofón 
Michal Matejkagitara, banjo
Pavol Kušíkkontrabas
Patrik Fičorbicie
Jana Dekánkováspeváčka
Matúš Uhliarikspevák, klavír

Andreas Varady quintet (SK)

Andreas Varady započas svoju vzostup k majstrovskej hre na gitare  vo veľmi mladom veku. Chlapec s Maďarsko-Rómskym pôvodom, vyrastajúc v malom Slovenskom meste, sa prvý krát chopil nástroja vo svojich štyroch rokoch pod vedením svojho otca Bandiho. Od malička bol motivovaný učiť sa skladby posluchom. Autorskú tvorbu odštartoval jazzovým štandardom “Blue Bossa” a od toho momentu bol očarený svetom jazzu, ktorý nasledoval celým srdcom. Jeho najväčsou inšpiráciou a zároveň idolom, ku ktorému je Varady najčastejšie prirovnávaný je nik iný ako George Benson.

V rokou 2011, ako trinásť ročny, sa Varady stal najmladším umelcom v Ronnie Scott´s Jazz Club v Londíne. Pôsobil v show spolu s menami ako Martin Taylor, Tommy Emmanuel a Louis Stewart. Objavil sa na obálke Časopisu Guitar Player.V lete roku 2012 mal príležitosť si zahrať na svetoznámom International Monreaux Jazz Festivale, kde vystupoval pred zakladateľom podujatia Claudom Nobsom a pred producentom, hudobnou legendou Quincy Jonesom. O niekoľko mesiacov po festivale, Varady podpísal spoluprácu s Quincy Jonesom.

Do dnešného dňa, Andreas Varady účinkoval so zbierkou svetoznámych umelcov ako Frank Vignola, Andreas Oberg, Casey Benjamin, Terell Stafford, Lee Ritenour, Stochelo Rosemberg, Alfredo Rodriguez, Nikki Yanofsky, Henry Cole, Reiner Elizarde, Louis Stewart, Soweto Kinch a s mnoho ďalšími. Varady je umelcom spolupracujúci so značkou Benedetto a v súčasnej dobe má vo svojej zbierke vlastný signovaný model Bambino. Je taktiež podporovaný značkami D´Addario a Planet Waves. Varady oslovil svojím majstrovstvom Boba Zieversa, agenta Georga Bensona, čo viedlo k zvájomnej spolupráci. Po podpísaní dohody o vydaní albumu s Verve Music pod taktovkou Davida Fostera, Varady nahral svoj debutový album v januári roku 2014 v Los Angeles s producentským dohľadom Davida Paicha a s kolaboráciou s menami ako Greg Phillinganes, Brian Bromberg, Harvey Mason, Paulinho da Costa, Steve Lukhater, Mike Lang, Jay Oliver, Dave Weckl a s mnoho ďalšími hosťami. Počas svojej karíery, Varady ako gitarista majstrovského ranku, nikdy nenavštevoval hudobnú školu. Jeho jediným učiteľom bol jeho otec, korý ho doprevádzal na basgitare v jeho zoskupení.

Andreas Varadygitara
Bandi Varadybass gitara
Adrian Varadybicie
Radovan Tariškasaxofón
Andrej Farkašpiano

Ochepovsky project (RU/CZ/SK)

Igor Ochepovsky je skladateľ, hudobný producent a gitarista, ktorého tvorba leží na križovatke východných a západných kultúr. Narodil sa a začal svoju tvorivú činnosť v Rusku, teraz pokračuje v Prahe. Ochepovsky Project založil pred 3 rokmi, pričom hneď prvá platňa I am The Wind vyvolala v jazzovej komunite príjemné pozdvihnutie. Český rozhlas Jazz od tej doby o projekte hovorí ako o „najväčšom objave posledných rokov“.

Kapela je ojedinelým spojením výborných hudobníkov, a tak si môže dovoliť voľný pohyb medzi žánrami a vo svojej tvorbe využiť to najlepšie z jazzu, neo-soulu, vážnej hudby i groovu. Oproti debutovému albumu sa pridáva aj spev výnimočnej slovenskej speváčky Kristíny Mihaľovej.

Nové EP Take Care of Me skrýva okrem hudobného zážitku ešte jeden osobný odkaz. Ako symbol zrodenia a presunu celej myšlienky projektu do reálneho sveta sú súčasťou obalu 4 semienka. Môžete si ich zasadiť, starať sa o ne a sledovať, čo z tohto počatého „projektu“ časom vyrastie.

Igor Ochepovskygitara, kompozícia
Kristína Mihaľováspev
Honza Alešklávesové nástroje
Michal Daněkbicie nástroje
Ondřej Hauserbasgitara
Petr Kalfussoprán/tenor saxofón
Miroslav Hloucaltrúbka
Šimon Marekviolončelo

Tibor Feledi Kairos Quintet (SK)

Tibor Feledi Kairos Quintet prezentuje na novom albume originálne kompozície inšpirované tradíciou slovenských detských piesní v netradičnom prepojení so súčasným progresívnym jazzom. Debutový album „Common Playgrounds“ získal cenu „Jazzový album roka 2018″ v ocenení Radio_Head Awards 2018.
“ V hudbe kombinujú groove a jazzové prvky s vplyvmi elektroniky, fusion, post-bopu či voľnej improvizácie, ktorá unáša poslucháča von z exosféry…“

Počas detstva sme najviac kreatívni a slobodní. Naša fantázia nepozná hranice. Na spoločných ihriskách zažívame najkrajšie chvíle a dobrodružstvá, ktoré sa však už nezopakujú. A práve to je ich čarom. Sú v tom danom momente našou celou realitou a vnímame pri nich naplno prítomnosť. Všetci sme boli raz deťmi – so všetkým čo k tomu patrí, no väčšina z nás na to často zabúda.

Slovenské detské ľudové piesne, ktorými je album inšpirovaný, obsahujú čiastočky spomienok na toto obdobie. Tie spomienky sa už ale nevracajú v kruhu ale špirále, ovplyvnenej udalosťami zo života, ktorý prišiel po skončení „detstva“. Skladby znázorňujú hravosť a slobodu dieťaťa v nás ale aj zložitosť našich dospelých životov.

Tibor Felediklávesy  
Michal Šelepbasgitara
Lenka Molčányiovásaxofón
Juraj Dávid Rašibicie
Michal Cáliktrúbka