Scroll to top
en sk

O festivale

Mesto Trnava v spolupráci s Nádvorím – priestor súčasnej kultúry pripravilo v poradí už 17. ročník open-air festivalu Trnavský Jazzyk. Tento festival má už stabilné miesto medzi podujatiami, ktoré sa konajú počas kultúrneho leta v najstaršom kráľovskom meste na Slovensku a vďaka kvalitnej dramaturgii sa zaradil medzi najvýznamnejšie jazzové festivaly na Slovensku. Ako každý jazyk má svoje nárečia, tak má aj jazz nespočetné množstvo rôznych podôb. Festival ponúka návštevníkom široké spektrum žánrov, od klasického mainstreamu cez fusion, funk, soul, world music po súčasný jazz. 

Práve žánrová rozmanitosť Jazzyku prináša do mesta nevšednú hudobnú energiu a odráža dlhodobú iniciatívu Trnavy o posilnenie rôznorodosti podujatí, ktorá dnes veľmi prirodzene vyústila aj do kandidatúry Trnavy na Európske hlavné mesto kultúry 2026.

Festivalový týždeň štartuje 27.7. 2020 a jeho súčasťou sú vystúpenia umelcov na Trnavskom korze a Nádvorí – súčasnej kultúry. Medzi nimi nájdete silné zostavy, ako Robert Balzar Trio, Michal Bugala & Triple jump, či chutovky ako Talent Transport s hosťom Kamilom Mikulčíkom, alebo Kristína Mihálová s Michalom Šedivým.

Festival bude gradovať v mestskom amfiteátri 31.7.2020 mocnou zostavou Bratislava Hot Serenaders – orchester, ktorý patrí medzi svetovú špičku v autentickej interpretácii jazzovej hudby obdobia 20. až 30. rokov.

Horúci letný večer v amfiteátri vyvrcholí vystúpením Dana Bártu a kapely Illustratosphere. Nezameniteľný hlas s vynikajúcou technikou spevu, prvotriedny hudobníci a piesne vzlietajúci nad štandard populárnej hudby. Dan Bárta & Illustratosphere okúzľuje poslucháčov naprieč generáciami aj hudobnými žánrami už dvadsať rokov. Aktuálne skupina predstavuje v zostave s bubeníkom Martinom Valihorom dlho očakávaný, v poradí piaty album “Kráska a zvírený prach”.

Festival organizuje Mesto Trnava s finančnou podporou Nádvoria – priestor súčasnej kultúry a Trnavského samosprávneho kraja. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Cieľom je teda spoločným úsilím priniesť návštevníkom atraktívny program. Festival je tiež vďaka tejto podpore zdarma. Veríme, že Trnava je a naďalej bude mestom, ktoré pôjde Slovensku príkladom v prístupe ku kultúre a v spájaní síl.

Vitajte v Trnave, vitajte na Trnavskom Jazzyku!