Program

Piatok 4. August

Mestský amfiteáter, 19.00 hod

Carpet Cabinet (SK/CZ)
Michal Bugala Group (SK)
Dhafer Youssef Diwan of Beauty and Odd
feat. Aaron Parks, Chris Jennings, Ferenc Németh
(TUN/USA/HUN)

Sobota 5. August

Mestský amfiteáter, 19.00 hod

Nat Osborn Band (USA/PL)
Radovan Tariška Radio Band & Peter Lipa (SK)
Jon Cowherd Mercy Project
feat. Steve Cardenas, Chris Thomas, Jeff Bodreaux (USA)

Info o účinkujúcich

Carpet Cabinet

Carpet Cabinet je mladá moderná kapela, pretavujúca do vlastnej tvorby vplyvy zo súčasnej scény soulu, jazzu, hip-hopu, funku, R´n´B, či elektronickej hudby. Na vstrebanie širokého záberu hudby svojej generácie sa bezpochyby podpísala inšpirácia hudobníkmi ako Robert Glasper, Snarky Puppy, Erykah Badu, José James, Chris Dave, J Dilla, Hiatus Kaiyote či Electro Deluxe.

Slovensko-česká kapela Carpet Cabinet vznikla v roku 2013 a pochádza zo Skalice, i keď jej aktuálnym zázemím je susedné Brno. Sedem členov skupiny hrajúcich na saxofóny, trúbku, gitaru, klávesy, basgitaru, bicie, vocodér sa vie vždy postarať o energicko-dynamické dusno na parkete pod pódiom. Odohrala radu festivalových a klubových koncertov na Slovensku a v Českej republike. Chalani sa predstavili napríklad na festivaloch Bažant Pohoda, Beseda u Bigbítu, odohrali tiež radu koncertov v pražskom JazzDocku či koncerty a vysielania pre slovenské rádiá_FM mnoho ďalších. Svoju „všežravú“ multižánrovosť radi využívajú ku spolupráci s hosťujúcimi umelcami ako bola napríklad Sisa Fehérová (Pitch Bender, Fehero Rocher), Ashley Abrman (The High Corporation). Aktuálne začali spolupracovať s vynikajúcim, na pražskej scéne uznávaným MCm, beatboxerom a skladateľom Jenom Hovorkom (Oscar Maurice, The Merry Freaks) a zároveň sa zameriava na tvorbu autorských inštrumentálnych skladieb.

V zoskupení Carpet Cabinet môžete počuť hudobníkov: Matej Štefík – bicie nástroje; Robin Hádr – basgitara; Matej Minďaš – gitara, vocoder; Martin Kryštof – klávesy, Vojtěch Palisa – alt saxofón, Petr Smékal – tenor saxofón; Jan Kozelek – trúbka

Michal Bugala Group

Vyštudoval gitaru na Jazzovom Inštitúte Universität fur Musik und darstellende Kunst v Grazi u prof. Guido Jeszenszky. Člen hudobných skupín FuseJazz, Juraj Griglák Company a “Bass Inferno”, Martin Valihora Group, FunkPunk Project, Oskar Rózsa Partnership Unlimited, Dodo Šošoka Slovak Jazz Quartet (2003-05), Marcel Palonder & Tango Ultimo, Štefan Bartuš & JazzBrothers, Milo Suchomel Sextet, ChillPill Live Band, Finally… Je zakladateľom a leadrom Michal Bugala Group a Michal Bugala New Trio, vydal dva sólové albumy: 1st Touch a Y. Oba nahrával v New Yorku s elitnými hudobníkmi ako napr. Kendrick Scott, Danny Grissett, Seamus Blake a ďalší. Hral a spolupracoval takmer so všetkými významnými domácimi umelcami, ako aj s medzinárodnou špičkou, medzi ktorú patria napr. Victor Bailey, Eric Marienthal, Gary Husband, Mark Mondesir, Andy Middleton, Harry Sokal, Poogie Bell, Howard Curtis, Antonio Farao, Reggie Washington, Vicente Archer, Damion Reid, Reuben Rogers, Clarence Penn, Jonathan Barber, Peter Slavov, Mark Ferber, Ricardo Rodriguez a i.

Doposiaľ nahral takmer 40 CD a DVD s rôznymi interpretmi jazzu a populárnej hudby, ako aj hudbu do niekoľkých slovenských filmov. Absolvoval početné vystúpenia na medzinárodných festivaloch. Koncertoval vo viacerých európskych štátoch, v USA a Kanade. Momentálne vyučuje Jazzovú interpretáciu na Hudobnej akadémii Jána Albrechta v Banskej Štiavnici. Je činný ako organizátor jazzových festivalov Trnavský jazzyk a Winter Jazz Fest Trnava.

Dhafer Youssef

Dhafer Youssef, skladateľ, spevák a hudobník pochádza z tuniského mesta Teboulba. Ako mladý hudobník si zamiloval jazz, začal ho študovať a svoju profesionálnu kariéru rozbiehal v roku 1990, kedy sa prestahoval do Európy. V Trnave sa predstaví s Aaronom Parksom na klavíri, s bubeníkom Ferencom Némethom a basgitaristom Chrisom Jenningsom Dhafer Youssef je virtuózom ve hre na oud a geniálny spevák. Vychádza zo súfijskej tradície a pri speve vraj cíti, že by mohol aj lietať a hoci aj opustiť aj túto planétu. Najskôr nasáva tóny až z hĺbky duše, často až z akéhosi dna, kam se normálny smrtelník nemôže ani dostať, a potom plynule prejde do tých najvyšších tónových sfér. Ale s falzetom to nemá nič spoločného; je to ako z inej dimenzie, hladí to aj drása, reže to a vniká do poslucháča. A ten cíti, že každá jeho bunka je omámená, očarovaná. Súfijské koreny sú zjavné aj v jeho pohybe po pódiu, keď hrá, pretože ten pripomína skôr tanec. Hudba a tanec boli a sú pre Arabov vyznávajícich súfizmus prostriedkom k dosiahnutiu mystického stavu.

Takú hudbu by mali počuť všetci tí rádobyvlastenci, ktorí zamorujú internet svojími xenofobnými a rasistickými jedmi, a pritom ani nepoznajú poriadne slovenský pravopis! A akú hudbu počúvajú, to sa ani neodvážím představiť… Youssef je skutočným lídrom. Pomocou svojej lutny vedie spoluhráčov tak, aby hudba niesla všetky znaky jeho autorstva, a zároveň im necháva dostatok priestoru k sólam a rozvíjaniu ním nahodených motívov. Často sa obracia tu k bubeníkovi, tu k basákovi, a nejčastěji k pianistovi, a vedie s nimi tak pomyselný dialóg, čím ich ženie do vyšších obrátok. Aaron Parks je pre neho skutočným požehnaním; jeho klavírna hra je sýtená nielen jarrettovsky poňatou improvizáciou, ale tiež nepredvídatelnosťou súčasnej vážnej hudby duchovného
obsahu.

Nat Osborn Band

V Brooklyne založené zoskupenie hrajúce zmes funky, rocku, big bandu, ovplyvnené však aj inými hudobnými štýlmi je známe chytľavými textami a živelnými show. Skupina vydala svoj debutový album “The King and The Clown” na jar roku 2013. Odvtedy už stihli odohrať viac ako 150 vystúpení v Amerike a Európe. Na S lovensku sa objavia už po niekoľkýkrát a všetci, čo ich predošlé vystúpenia videli môžu potvrdiť, že toto je koncert, ktorý je určite treba vidieť!

Radovan Tariška Radio Band & Peter Lipa

Saxofonista, skladateľ a pedagóg Radovan Tariška, nám predstaví svoj najnovší projekt s názvom Radio Band. Hlavným poslaním projektu Radio Band je podpora vzniku a šírenia novej pôvodnej autorskej tvorby v oblasti jazzu a príbuzných žánrov populárnej hudby. Radovan Tariška vďaka svojim bohatým domácim i zahraničným skúsenostiam či už z oblasti účinkovania v rôznych typoch zoskupení od komorných po Big Bandy, alebo aj skúsenostiam z domácich a zahraničných nahrávacích štúdií je zárukou kvality a zamerania Radio Bandu.

Radio Band je voľným zoskupením špičkových domácich hudobníkov rôznych generácií. Na Slovensku je veľké množstvo voľne pôsobiacich kvalitných hudobníkov, ktorí absolvovali, alebo práve absolvujú štúdium na prestížnych zahraničných hudobných akadémiách a doma nemajú platformu, na ktorej by sa mohli stretávať a spolu si zahrať. Priamo v Bratislave je tiež veľa mladých hudobníkov, ktorí sa v tejto oblasti intenzívne vzdelávajú a chýba im priestor na konfrontáciu a sebarealizáciu. Radio Band im prináša možnosť zdokonaliť sa ako individuálni autori a interpreti a zároveň preniknúť do zásad ansámblovej hry.

Jon Cowherd Mercy Project

Jeho súčasťou sú muzikanti svetového jazzu: Chris Thomas, Jeff Bodreaux a Steve
Cardenas. Program koncertu tvorí výlučne autorská tvorba Jona Cowherda. Môj spôsob komponovania začína improvizáciou. Snažím sa improvizovať pieseň, nejakú
akordickú sekvenciu, alebo iba melodický nápad. To zväčša naštartuje ten kreatívny proces tvorby. Používam hlasový nahrávač v mojom iphone, alebo nejaké iné nahrávacie zariadenie na zaznamenanie mojich nápadov pri klavíri. Zväčša počkám deň, alebo dva, či ma niečo z toho materiálu osloví a má cenu to rozvíjať ďalej.