Program

Nádvorie priestor súčasnej kultúry

19.30 hod

30. 7. Swing Society Orchestra
30. 7. Swing Society Orchestra
31. 7. Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers
1. 8. Fehero Rocher
2. 8. Ľudové mladistvá

Mestský amfiteáter

19.00 hod

3. 8. Oskar Rózsa Partnership Unlimited
3. 8. Avishai Cohen

Info o účinkujúcich

Avishai Cohen „1970“

Ako naznačujú posledné hviezdne výkony na tých najznámejších koncertných miestach na svete, izraelský kontrabasista, skladateľ a spevák Avishai Cohen je na vrchole svojich tvorivých schopností. Kto sleduje Cohenovu kariéru vie, že v oblasti hudby sa za posledných približne 15 rokov venoval rôznorodým žánrom, pričom plynulo prešiel z klasickej hudby cez jazz až po tradičné latino piesne. Cohen je vynikajúci hudobník a spevák. Často necháva priechod svojej láske k melódii či umeniu improvizácie. Cohenov nový album 1970 poukazuje na prístupnejšiu stranu jeho talentu bez toho, aby kompromitoval jeho umeleckú integritu. Avishai Cohen, narodený v Kabri v Izraeli, vyrastal na hudbe The Beatles, Led Zeppelin a The Police ako aj na ľudovej Ladino hudbe a sefardskch tradičných piesňach, takže jeho spriaznenosť s ľudským hlasom je hlboko zakorenená. Prirodzene, Cohen aj spieval, ale hlavne ukázal veľké nadanie ako inštrumentalista, keď pod vplyvom jazzovej legendy Jaca Pastoriusa začal hrať na klavíri a basgitare. Keď vyštudoval hru na kontrabas, bolo jasné, že vyrastá mladý majster a presťahovania sa do New Yorku, aby študoval na prestížnej New School Of Music (Novej škole hudby), bolo ďalším nevyhnutným krokom na jeho umeleckej ceste. Život v ranných 90.rokoch, v jednom z najikonickejších jazzových miest nebol iba o dlhých hodinách v skúšobni. Cohen zdokonaloval svoje umenie v kluboch ako napr. klub Smalls; ale tiež na uliciach v štýle guerrilla ako pouličný spevák kedykoľvek mal príležitosť, aby získal čo najviac skúsenosti s vystupovaním.

Web

Avishai Cohen – Vocals – Bass – Electric Bass – Wah Wah guitar – Piano
Shai Bachar – Keyboards – Piano – Vocals
Marc Kakon – Guitar – Oud – Electric bass – Vocals
Karen Malka – Vocals
Noam David – Drums

Swing Society Orchestra

vychádza z tradície veľkých swingových a tanečných orchestrov štyridsiatych a päťdesiatych rokov minulého storočia,ktorá je skombinovaná miernymi prvkami dnešnej pop – music. Ľahko Vás zvedie do sveta harmónií, melódií, rytmov, sveta oddychu, relaxu, uvoľnenej a inteligentnej zábavy.

Web

Stanislav Ryban – Piano
Pavol Smolár – Alto Saxophone
Jozef Chorvát – 1. Trombone and Bandleader
Karol Sipos – 2. Trumpet
Michal Skácel – Drums
Denis Pagáč – Double Bass

Miloš Biháry & Jazz Funk Brothers

Trojčlenná mladá skupina zoskupená okolo klaviristu Miloša Biháryho si stihla vybudovať už solídne renomé ako jedna z veľkých nádejí slovenskej inštrumentálnej scény. Žánrovo sa kapela pohybuje na ploche od jazzových štandardov Milesa Davisa, Oscara Petersona, Chicka Coreu a iných až po funky či groove, alebo vlastné úpravy klasickej hudby a v neposlednom rade aj vlastné kompozície. V klavírnom prejave Miloša Biháryho tiež cítiť vplyv klasického vzdelania. Kapelu zdobia výborné inštrumentálne výkony – každý z členov má za sebou viacero individuálnych úspechov a tiež početné spolupráce v hudobných zoskupeniach všetkých druhov. Kapela získala na súťaži Nove tváre slovenského jazzu 2013 cenu za presvedčivý inštrumentálny výkon. A v roku 2014 sa prezentovala na Bratislavských Jazzových Dňoch na pódiu mladých kapiel. V roku 2017 získala v súťaži Jazz Start Up 2017 cenu Live Performance za najlepšiu interpretáciu a možnosť vystúpenia na popredných jazzových festivaloch.

Web

Miloš Biháry – piano
Marek Taraj – bass
Juraj David Raši – drums

Fehero Rocher

Sisa Fehér & Fehero Rocher [SK/CZ] je quartet slovenskej multižánrovej speváčky a skladateľky Sisy Fehérovej usídlený v Prahe. V júni 2016 vydali svoje debutové album CIRRUS pod značkou vydavateľstva Slnko Records. Počas svojej existencie si zahrali na mnohých pódiách ako československých tak i zahraničných klubov či festivalov. Zahrali si napríklad pred Richardom Bonom, Esperanzou Spalding či Avishai Cohen Trio. V ich autorskom repertoári nájdete hlavne spojenie jazzu a alternatívy, no nepriehľadné su aj prvký soulu a worldmusic. V priebehu posledného roku, na základe stále intenzívnejšieho uvedomovania si vlastných slovanských koreňov, sa v ich hudbe začala objavovať aj slovenská ľudová hudba s nápaditými aranžmánmi. Špecifický zvuk a tvorba kapely Vás vtiahne do sveta, v ktorom sú prirodzené ľudské emócie a všeobecný tlak pretvorené v rozprávku s koncom krajne baladickým.

Web

Sisa Fehérová – spev
Vladimír Mikláš – gitara, spev
Miloš Klápště – kontrabas, spev
Oliver Lipenský – bicie

Ľudové mladistvá

V októbri 2016 vystúpili Ľudové Mladistvá na B-pódiu Bratislavských jazzových dní, kde získali z ôsmich skupín najväčší počet diváckych hlasov. Koncom novembra 2016 na súťažnej prehliadke Nové tváre slovenského jazzu získali až tri ceny – za presvedčivý kolektívny výkon, za originálne spracovanie slovenského folklóru (Martin Štefánik) a za inštrumentálny výkon (bubeník Jakub Kačic). Začiatkom roka 2017 nasledovala cena Radio_Head Award v kategórii Objav roka. K „rádiohlave“ nedávno pribudla ďalšia cena – „zlatý ananás“, ktorý získali v súťaži talentov Jazz Fruit v rámci festivalu Mladí Ladí Jazz v Prahe. Medzičasom sa vyskytli aj v televíznej šou Zem spieva v RTVS, kde ich vystúpenie po prvýkrát vzbudilo nielen pozitívne, ale aj kontroverzné reakcie. V čom teda spočíva príčina úspechu Ľudových Mladistiev? Hlavne sú to skvelí muzikanti, ktorých hudba viditeľne a počuteľne baví. Či už je to líder – klavirista a aranžér Martin Majlo Štefánik, alebo jeho spoluhráči – bubeník Jakub Kačic, basgitarista Jozef Madola, cimbalista Peter Leto a huslista Jano Kružliak mladší. Na pódiu sa k nim pridáva aj kvarteto folklórnych speváčok a v štúdiu aj ďalší hostia (napríklad v pesničke Hojana to boli perkusionista Adrián Líška a spevák Samuel Hošek). Druhou príčinou je hudobný materiál – kapelník Majlo pristupuje veľmi tvorivo a nekonvenčne k úpravám slovenských ľudových piesní, či už známych alebo menej známych. K vymedzeniu svojej hudby sa Martin „Majlo“ Štefánik v jednom rozhovore duchaplne vyjadril: „aj najväčší rocker má v sebe svoju babičku, ktorá chodila v kroji. Je to pocit príslušnosti.“

Web

Martin Majlo Štefánik – klavír
Jakub Kačic – bicie
Jozef Madola – basgitara
Peter Leto – cimbal
Jano Kružliak ml. – husle

Oskar Rózsa Partnership Unlimited

Kapela, ktorú tvoria najvýraznejšie osobnosti progresívnej slovenskej jazzovej scény, interpretuje pôvodné kompozície hudobného skladateľa, producenta a multiinštrumentalistu Oskara Rózsu a ostatných členov zoskupenia, snažiac sa o fúziu moderného jazzu s vplyvmi world music, neopomínajúc však ani odkazy k tradičnej hudbe, či už vážnej alebo jazzovej.

David Hodek – drums
Oskar Rózsa – bass
Eugen Vizváry – rhodes
Ondrej Krajňák – piano
Ondřej Štveráček – tenor sax
Miroslav Hloucal – trumpet